Ndërlidhjet

Lennoni do të festonte sot ditëlindjen e 75-të


John Lennon, 1971

Legjenda e muzikës, John Lennon, do të festonte sot 75-vjetorin e lindjes.

Lennon ka qenë këngëtar dhe tesktshkrues anglez, i cili ka fituar famë botërore si bashkëthemelues i bendit The Beatles – grupi më i shitur në historinë e muzikës popullore.

Lennon është qëlluar për vdekje më 8 dhjetor të vitit 1980, në Nju Jork, nga Mark David Chapman.

Një nga këngët më të popullarizuara të tij titullohet "Imagine" - ku këngëtari imagjinonte se si do të ishte bota po të mos kishte dallime në fe apo vende.

XS
SM
MD
LG