Ndërlidhjet

Irani teston raketë me rreze të gjatë


Ilustrim

Irani ka njoftuar se ka testuar me sukses një raketë me rreze të gjatë veprimi.

“Kjo është raketa e parë e Iranit, me rreze të gjatë, e cila mund të udhëhiqet dhe kontrollohet derisa të godasë objektivën”, ka thënë ministri i Mbrojtjes, Hossein Dehghan.

Agjencia iraniane e lajmeve Fars ka publikuar fotografi të raketës së re, të quajtur Emad, por nuk ka dhënë detaje në lidhje me rrezen e saj maksimale apo kapacitetet e tjera.

Një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara kërkon nga Irani që të mos ndërmarrë asnjë aktivitet që lidhet me raketa balistike, të afta për të bartur armë bërthamore.

XS
SM
MD
LG