Ndërlidhjet

Rrëzohet edhe një aeroplan, prodhim rus


Sudani Jugor

Një aeroplan i mallrave, prodhim rus, i cili transportonte edhe pasagjerë, është rrëzuar sot pasi është nisur nga kryeqyteti i Sudanit Jugor, Juba.

Së paku 23 persona kanë humbur jetën, por disa raporte flasin edhe për 40 të vrarë.

Nuk është e qartë se sa njerëz kanë vdekur në aeroplan dhe sa jashtë tij.

Raportohet se aeroplani Antonov ka qenë duke udhëtuar për në shtetin Nili i Epërm.

Aeroplanët e mallrave drejt zonave të largëta të Sudanit Jugor shpesh bartin edhe pasagjerë.

Më 31 tetor, një aeroplan rus i pasagjerëve është rrëzuar në Gadishullin Sinai të Egjiptit duke shkaktuar vdekjen e të 224 njerëzve në bord.

XS
SM
MD
LG