Ndërlidhjet

Fatkeqësia ruse, Obama s’e përjashton terrorizmin


Presidenti i SHBA-së, Barack Obama.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se nuk e përjashton mundësinë e “përfshirjes terroriste” në rrëzimin e aeroplanit rus, të shtunën e kaluar, në Egjipt.

Kryeministri britanik, David Cameron, ka thënë po ashtu se ka gjasa të mëdha që tragjedia është shkaktuar nga një “bombë terroriste”.

Rusia ka reaguar me zemërim ndaj këtyre deklaratave, duke thënë se ato janë vetëm spekulime.

Avioni rus është rrëzuar në Gadishullin Sinai, duke shkaktuar vdekjen e të 224 njerëzve në bord.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se mundësia e sulmit terrorist duhet të merret “shumë seriozisht”.

“Mendoj se ka mundësi që të ketë pasur bombë në bord dhe ne po e marrim këtë shumë seriozisht”, ka thënë Obama për radion Kiro, degë e CBS-it.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest, u ka thënë gazetarëve se SHBA-ja nuk e ka përcaktuar shkakun, porse nuk e përjashton rolin potencial të terrorizmit në tragjedi.

XS
SM
MD
LG