Ndërlidhjet

Diplomati italian zgjidhet në krye të UNHCR-së


Ilustrim

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka zgjedhur diplomatin italian, Filippo Grandi, në kryer të agjencisë për refugjatë të OKB-së (UNHCR).

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka shpallur nominimin e Grandit javën e kaluar.

Grandi ka mbajtur disa poste të larta brenda OKB-së dhe ka përvojë në Zyrën e Komisionarit të Lartë të OKB-së për Refugjatë.

Ai do të marrë detyrën e re nga portugezi Antonio Guterres, i cili do të largohet në fund të dhjetorit.

XS
SM
MD
LG