Ndërlidhjet

Ende nuk dihet fati i "organizatorit" të sulmeve në Paris


Pamje të “luftës” në Paris
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:00 0:00

Pamje të “luftës” në Paris

Ekspertët francezë janë duke punuar për të përcaktuar nëse organizatori i dyshuar i sulmeve në Paris është në mesin e të vrarëve gjatë bastisjes së policisë në një ndërtesë banimi.

Policia ka thënë se Abdelhamid Abaaoud ka qenë cak i operacionit që është zhvilluar të mërkurën në lagjen Saint Denis të Parisit.

Prkurori i Parisit, Francois Molins, ka thënë se ai nuk është në mesin e tetë personave të arrestuar në banesë, porse mbetjet mortore, të gjetura atje, nuk janë identifikuar ende.

Gjatë operacionit policor, një i dyshuar është vrarë dhe një grua ka hedhur veten në erë.

Sot, ligjvënësit francezë pritet të votojnë për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme në vend.

Grupi militant Shteti Islamik, i cili kontrollon pjesë të Sirisë dhe Irakut, ka thënë se ka kryer sulmet e 13 nëntorit në Paris, në të cilat kanë vdekur 129 persona dhe janë plagosur qindra të tjerë.

Kanë qenë këto sulmet më vdekjeprurëse në Evropë që nga bombardimet në Madrid, në vitin 2004.

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka thënë se bastisja në Saint Denis ka vërtetuar se Franca është në “luftë kundër terrorizmit”.

Hollande do të udhëtojë në Uashington dhe Moskë javën e ardhshme, për të diskutuar zgjerimin e luftës.

Lexoni edhe këtë:

Sulmet në Paris mund të forcojnë ekstremin e djathtë

XS
SM
MD
LG