Ndërlidhjet

Vriten tre pengje në hotelin në Mali


Policia para hotelit.

Personat e armatosur të cilët kanë sulmuar hotelin Blu Hotel Radisson në qendër të kryeqytetit të Malit, Bamako kanë vrarë tre pengje raporton BBC.

Dy njerëz kanë marrë peng, 140 mysafirë dhe 30 të punësuar ka thënë pronari i hotelit.

Luftëtarë islamikë, të lidhur me Al-Kaidën,kanë okupuar zonën veriore të Malit që nga viti 2012, para se të dëboheshin nga operacionet e vazhdueshme të udhëhequra nga ushtria franceze, që nga janari i viti 2013.

Megjithatë, grupet islamike kanë vazhduar me sulme në vend.

XS
SM
MD
LG