Ndërlidhjet

Protesta në Çikago


Përleshje e policisë me demonstruesit pas publikimit të videos në Çikago

Qindra demonstrues mbrëmë kanë dalur në rrugët e Çikagos në Shtetet e Bashkuara, pasi autoritetet e kanë publikuar një video, ku shihet një polic i bardhë duke e vrarë një të ri zezak.

Prokurorët e publikuan këtë video disa orë pasi polici, Jason Van Dyke, 37 vjeçar, është akuzuar për vrasje të shkallës së parë, gjatë të shtënave kundër 17 vjeçarit, Laqan McDonald, në tetor të vitit 2014.

Prokurorja lokale, Anita Alvarez, tha se publikimi i videos “është me të vërtetë i rëndësishëm për sigurinë publike, që banorët e Çikagos ta dinë se ky oficer mbahet përgjegjës për aksionet e tij”.

Vrasja e të riut McDonald, është e fundit në një varg të incidenteve vdekjeprurëse të përdorimit të forcës së policisë kundër afrikano-amerikanëve gjatë 18 muajve të fundit.

Lidhur me këto incidente fatale ka pasur protesta në disa qytete të Shteteve të Bashkuara, duke e shkaktuar një debat kombëtar për marrëdhëniet racore dhe trajtimin e minoriteteve nga ana e policisë.

XS
SM
MD
LG