Ndërlidhjet

Gjermani: U dëbua australiani që luftoi kundër IS-it


Luftëtarët kurdë ku bënte pjesë edhe australiani Dyball

Gjermania sot e ka dëbuar një shtetas të Australisë, i cili u ishte bashkuar luftëtarëve kurdë në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në Irak dhe Siri.

Ministria e jashtme e Australisë ka konfirmuar se shtetasi i saj, Ashley Dyball, ishte dëbuar pasi ishte arrestuar në Gjermani, gjatë një ndërprerjeje në luftimet, ku ai ishte pjesë e forcave kurde, të njohura si Njësitet e Mbrojtjes Popullore (YPG).

Ai pritet që në Australi të arrijë sonte vonë.

Dyball, i cili e përdorë edhe emrin, Mitchell Scott, më 4 dhjetor në rrjetin Facebook ka shkruar se është akuzuar si terrorist dhe se ishte dërguar në një qendër të paraburgimit afër kufirit të Gjermanisë me Poloninë.

Ky person thotë se ka luftuar kundër militantëve të Shtetit Islamik prej fillimit të vitit 2015.

Nuk është menjëherë e qartë se a do të jetë Dyball subjekt i akuzave sipas ligjeve të Australisë, kundër shtetasve që i bashkohen grupit militant, Shteti Islamik.

Por, legjislacioni i Australisë parasheh dënim për ata që luftojnë për forcat e jashtme militante.

Prindërit ne tij kanë bërë thirrje për amnisti të djalit të tyre.

XS
SM
MD
LG