Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Francë: Disfatë e së djathtës ekstreme në rundin e dytë


Marine Le Pen

Hulumtimet e opinionit, të bëra pas votimeve, parashikojnë se partia e së djathtës ekstreme në Francë, Fronti Kombëtar, ka pësuar disfatë në rundin e dytë të zgjedhjeve rajonale të mbajtura dje.

Parashikohet se kjo parti nuk do të fitoj në asnjë rajon.

Sipas këtyre parashikimeve (“exit poll”) sugjerohet se liderja e Frontit Kombëtar, Marine Le Pen, nuk ia doli të fitoj në rajonin ku ka konkurruar.

Zonja Le Pen dhe politika kundër imigrantëve e partisë së saj, fitoi në rundin e parë të votimeve më 6 dhjetor në Francë, disa javë pasi ekstremistët e ndërlidhur me grupin militant, Shteti Islamik, i vranë 130 vetë gjatë disa sulmeve terroriste në Paris.

XS
SM
MD
LG