Ndërlidhjet

Gjermania dhe Franca kërkojnë nga Ukraina që t’i zbatojë reformat


Ilustrim

Gjermania dhe Franca po e shtyejnë Ukrainën që të lëvizë përpara me reformat e nevojshme, në mënyrë që ta zbatojë marrëveshjen e paqes së Minskut.

Duke folur në aeroportin Tegel të Berlinit, para fluturimit të përbashkët për në Kiev, ministri i jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier dhe homologu i tij francez, Jean-Marc Ayrault, thanë të hënën se shpresojnë që Ukraina t’i lejë anash grindjet e brendshme politike, në mënyrë që t’i shtyejë përpara reformat e kërkuara.

Ata thanë se po shkojnë në Ukrainë “për të ndihmuar, e jo për të vendosur për ukrainasit.”

XS
SM
MD
LG