Ndërlidhjet

Hollande i shqetësuar me pezullimin e bisedimeve për Sirinë


Presidenti i Francës, Francois Hollande

Presidenti i Francës, Francois Hollande ka shpehur shqetësim lidhur me pezullimin e bisedimeve të paqes në Gjenevë, që kanë qëllim t’i japin fund konfliktit në Siri, duke thënë sot se ky zhvillim është “shumë i gabuar”.

Hollande, i cili foli gjatë një vizite në Jordani, tha se vendimi i një delegacioni opozitar sirian për t’i ndalur bisedimet në Zvicër mund të çojë lehtësisht në luftime të reja, më shumë sulme ajrore, si dhe më shumë vuajtje në mesin e civilëve.

Një përmbytje komplete e bisedimeve do të nënkuptonte “aspak shpresë”, ka thënë Hollande, gjatë një takimi me Mbretin Abdullah II të Jordanit, dhe theksoi nevojën për një zgjidhje politike të konfliktit.

XS
SM
MD
LG