Ndërlidhjet

Gjermania apel xhamive të luftojnë ekstremizmin 


Ilustrim

Komisioneri gjerman për imigracion, refugjatë dhe integrim iu ka bërë thirrje xhamive në tërë vendin të jenë më aktive kur bëhet fjalë për parandalimin e ekstremizmit në mesin e të rinjëve.

Aydan Ozoguz, gjatë një interviste për të përditshmen, “Heilbronner Stimme” ka thënë se “ne duhet t’i mbajmë xhamitë më shumë përgjegjëse kur bëhet fjalë për parandalimin (e ekstremizmit) në mesin e adoleshentëve”.

Thirrja e Ozoguz kundër ekstremizmit islam është bërë pas katër sulmeve që e kanë tronditur jo vetëm Gjermaninë.

Dy prej tyre janë marrë përsipër nga grupi militant, Shteti Islamik. Sulmuesit kanë qenë azil kërkues që nuk janë rritur në Gjermani.

Mbrëmjen e të mërkures, policia ka bastisur një xhami që bësohet se është “zonë e nxehtë” e ekstremistëve myslimanë në qytetin e Hildesheimit.

Bastisja megjithatë raportohet se nuk kishte lidhje me sulmet e fundit.

XS
SM
MD
LG