Ndërlidhjet

Një video e IS-it fton për sulme të militantëve në Rusi


Një flamur i Shtetit Islamik në kulm të një ndërtese në Siri

Në një video nëntëminutëshe të postuar mbrëmë në rrjetin YouTube, grupi ekstremist, Shteti Islamik (IS), bënë thirrje që militantët të ndërmarrin sulme në Rusi.

Në video shihet një person i maskuar duke e drejtuar një veturë në shkretëtirë, i cili duke e tundur gishtin thotë: “dëgjo Putin, ne do të vijmë në Rusi dhe do të ju vrasim juve në shtëpitë e juaja”.

Ky postim u bë në periudhën kur Rusia dhe Shtetet e Bashkuara po bisedojnë për shtimin e bashkëpunimit ushtarak dhe të inteligjencës kundër militantëve të Shtetit Islamik dhe al-Kaidës.

Po ashtu, videoja u transmetua pas një vargu të sulmeve vdekjeprurëse në Evropë gjatë javëve të kaluara, për të cilat përgjegjësinë e ka marrë grupi ekstremist, Shteti Islamik.

XS
SM
MD
LG