Ndërlidhjet

Rio: Parakalimi i Pishtarit Olimpik përballet me demonstrata


Ilustrim

Pishtari Olimpik ka arritur në Rio de Zhaniero përmes anijes pasi ka bërë 20 mijë kilometra përmes një prej vendeve më të mëdha të botës.

Pasi e ka pranuar pishtarin në hapësirën e një akademie të marinës më 3 gusht, kryetari i Rios, Eduardo Paes është nisur rrugëve të qytetit.

Më pas, kur e ka arritur pjesën veriore të qytetit ai është sfiduar nga demonstruesit të cilët janë të zemëruar nga shpenzimet e mëdha për të organizuar Lojërat Olimpike.

Policia ka arritur që të shpërndajë protestuesit duke përdorur gaz lostsjellës dhe plumba gome.

Tre persona raportohet se janë lënduar nga plumbat e gomvës, përfshirë edhe një vajzë 10 vjeçare.

Brazili po përballet me recesion të thellë, ndërsa priten të mbahen më shumë protesta para ceremonicë hapëse të Olimpiadës më 5 gusht.

Organizatorët thonë se mbi 1 milion bileta apo 20 % i totalit të biletave ende nuk janë shitur.

XS
SM
MD
LG