Ndërlidhjet

Rusia vret dy militantë në Kaukazin Verior


Ilustrim

Forcat e sigurisë ruse kanë vrarë të paktën dy militantë dyshuar në rajonin e Kaukazit Verior në Ingushetia.

Zyrtarët lokalë kanë thënë se militantët janë vrarë gjatë një operacioni kundër terrorizmit në fshatin Gazu-Yurt.

Dhuna në Kaukazin Verior është e zakonshme. Ingushetia, Çeçenia, Dagestani dhe Kabradino-Balkaria janë të banuara me shumicë myslimane.

Militantët islamikë dhe grupet kriminale shpesh kanë sulmuar ushtrinë ruse dhe zyrtarët lokalë.

XS
SM
MD
LG