Ndërlidhjet

Sot ndahet Çmimi Nobel për Ekonomi


Angus Deaton, fituesi i Çmimit Nobel për Ekonomi për vitin 2015

Sot, Akademia Mbretërore suedeze do të shpall fituesin për Çmimin Nobel për Ekonomi.

Ky çmim është i vetmi që nuk jepet sipas testamentit të industrialistit suedez, Alfred Nobel dhe është ndarë për herë të parë në vitin 1969.

Çmimi Nobel për mjekësi, fizikë, kimi dhe paqe është ndarë javën e kaluar.

Ndërkaq ai për letërsi do të ndahet më 13 tetor.

Vitin e kaluar fitues i Çmimit Nobel për Ekonomi ishte ekonomisti Angus Deaton. Ai u shpërblye për punën e tij në ekplorimin e konsumit, varfërisë dhe mirëqenies.

XS
SM
MD
LG