Ndërlidhjet

Gjermania nën presion për vdekjen e “terroristit të dyshuar”


Jaber al-Bakr

Qeveria e Gjermanisë ka kërkuar hetime të menjëhershme të vdekjes në burg të një refugjati sirian, i akuzuar për planifikim të sulmit me bombë.

Jaber al-Bakr ka vrarë veten në burgun në Lajpcih, mbrëmjen e së mërkurës, me sa duket me bluzën e tij.

Ministri i Brendshëm gjerman, Thomas de Maiziere, ka kërkuar “hetime të shpejta dhe të plota”.

“Ajo çfarë ka ndodhur dje, kërkon hetime të gjera dhe të shpejta nga ana e autoriteteve ligjore lokale. Po supozoj se kjo tani po bëhet”, tha de Maiziere.

Avokati i al-Bakr e përshkroi vdekjen si skandal gjyqësor, duke thënë se burgu ka qenë në dijeni se klienti i tij është në rrezik të vetëvrasjes.

Al-Bakr, i cili ka arritur në Gjermani si refugjat vitin e kaluar, është arrestuar në një banesë në qytetin Lajpcih, mëngjesin e së hënës.

Ai ka kërkuar ndihmë për sulme nga tre sirianë tjerë, të cilët kanë alarmuar policinë.

Autoritetet besojnë se ai ka pasur lidhje me grupin militant Shteti Islamik.

XS
SM
MD
LG