Ndërlidhjet

Afganistan: IS-i e mori përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës


Policët duke e inspektuar vendin e sulmit të sotëm vetëvrasës në Xhalalabad të Afganistanit

Grupi ekstremist, Shteti Islamik (IS) e ka marrë përgjegjësinë për sulmin e sotëm në provincën Nangarhar në Afganistan. Ky grup ka pretenduar se nga sulmi i sotëm janë vrarë 15 vetë.

Autoritetet lokale në qytetin Xhalalabad të Nangarharit kanë thënë se nga një sulm vetëvrasës në pjesën lindore të Afganistanit, janë vrarë 6 vetë dhe plagosur 6 të tjerë, gjatë një takim të liderëve fisnorë.

Një pjesëmarrës i këtij takimi tha se sulmuesi vetëvrasës së pari kishte hapur zjarr nga arma, e pastaj e kishte aktivizuar eksplozivin në trupin e tij.

XS
SM
MD
LG