Ndërlidhjet

OKB: Qindra burra të zhdukur në Alepo


Alepo, Siri

Qindra burra janë zhdukur, pasi kanë kaluar nga zonat e kontrolluara nga rebelët në Alepo, në territorin e qeverisë, thanë zyrtarë të Kombeve të Bashkuara.

Forcat e udhëhequra nga Qeveria e Sirisë kanë rikthyer kontrollin në 75 përqind të territorit që kontrollohej nga rebelët.

Dhjetëra-mijëra civilë kanë ikur nga këto qarqe, por mijrëa të tjerë mbeten atje.

Rupert Colville, zëdhënës i Komisionarit të Lartë të OKB-së për të Drejta të Njeriut, tha se OKB ka prova se “qindra” burra mund të jenë zhdukur, pasi janë larguar në zonat e qeverisë.

“Marrë parasysh arrestimet arbitrare, torturën dhe zhdukjet që bën Qeveria siriane, jemi thellësisht të shqetësuar me fatin e këtyre individëve”, tha Colville.

Ai shtoi se edhe grupet rebele mund të kryejnë krime lufte duke parandaluar njerëzit të ikin në zona më të sigurta dhe duke i përdorur civilët si pengje.

Alepo është bërë fushëbeteja kryesore në luftën e Sirisë, midis forcave qeveritare dhe kryengritësve rebelë.

XS
SM
MD
LG