Ndërlidhjet

Drenasi voton për kryetar komune


Votimet për kryetar komune në Drenas, 18 dhjetor 2016

Në komunën e Drenasit, sot janë duke u zhvilluar zgjedhjet e parakohshme për kryetarin e ri të kësaj komune. Zyrtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, kanë konfirmuar se të gjitha, 28 qendrat e votimit janë hapur me kohë, për të pritur votuesit.

Dy kandidatët për kryetar komune në zgjedhjet e parakohshme në Drenas, Ramiz Lladrovci i Partisë Demokratike të Kosovës, dhe Isa Xhemajlaj i Nismës për Kosovën, po garojnë në balotazh për postin e të parit të komunës.

Zëdhënësi i Komisionit Qendror Zgjedhor, Valmir Elezi, i ka thënë Radios Evropa e Lirë se procesi zgjedhor po zhvillohet pa probleme dhe se deri në orën 11:00 kanë votuar 7.31 për qind e qytetarëve me të drejtë vote.

Sipas tij, kjo shifër, krahasuar me afatin e ngjashëm kohor me 4 dhjetor, kur u mbajt raundi i parë i zgjedhjeve për kryetar të komunës së Drenasit, është pak më e vogël.

Në raundin e parë të këtyre zgjedhjeve të jashtëzakonshme, kanë garuar 6 kandidatët dhe numrin më të madh të votave e kanë fituar Ramiz Lladrovci nga PDK-ja, dhe Isa Xhemajlaj nga Nisma për Kosovën.

Zgjedhjet në Drenas kanë pasuar dorëheqjen e kryetarit Nexhat Demaku, pasi gjykata e shpalli atë fajtor për krime lufte. Ai është dënuar me 3 vjet burgim, në gjykimin njohur si ”Drenica 1 dhe 2”.

XS
SM
MD
LG