Ndërlidhjet

Egjipt: Nga sulmi vetëvrasës – pesë policë të vrarë


Pamje pas një sulmi të mëparshëm në Sinaj të Egjiptit

Nga një sulm vetëvrasës kundër një pike të kontrollit në Sinaj të Egjiptit, janë vrarë pesë policë, ndërsa janë plagosur së paku 10 persona.

Në këtë sulm të sotëm, sulmuesi e ka përdorë një kamion të mbeturinave të mbushur me ekploziv, me të cilin e ka goditur postbllokun policor në qytetin El-Arish.

Nga eksplodimi masiv janë shkaktërruar tri kate të ndërtesës policore. Aktualisht, po vazhdojnë punët në operacionin e kërkim-shpëtimit.

Askush nuk e ka marrë përgjegjësinë për këtë sulm, por një organizatë e ndërlidhur me grupin terrorist, Shteti Islamik, ka ndërmarrë sulme të ngjashme kundër forcave të sigurisë së Egjiptit në Sinaj dhe pjesë të tjera të këtij vendi.

XS
SM
MD
LG