Ndërlidhjet

Shtyhet afati për integrimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve serb në veri


Mitrovica veriore

Integrimi i gjyqtarëve dhe prokurorëve serb, bashkë me stafin e Gjykatës në veri në kuadër të sistemit të drejtësisë në Kosovë, i planifikuar për 10 janar, është shtyrë edhe për 7 ditë.

Lajmi është konfirmuar për Radion Evropa e Lirë nga një gjyqtare e Gjykatës në veri të Mitrovicës, Jelena Krivokapiq, e cila ka thënë se kjo datë, sipas një vendimi të marrë në Beograd, është shtyrë për 17 janar.

Krivokapiç tha po ashtu se këto janë informacione të cilat i kanë siguruar nga Beogradi e të cilat burojnë nga Brukseli, e të cilat më pas u janë transmetuar edhe punonjësve në pjesën veriore të Mitrovicës.

Integrimi i gjyqësorit në veri, i cili për më gjatë se 16 vjet ka funksionuar si sistem paralel, është pjesë e marrëveshjeve të arritura në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel.

XS
SM
MD
LG