Ndërlidhjet

Më 3 prill në Krime rinis gjykimi ndaj gazetarit Mykola Semena


Mykola Semena

Gjykimi ndaj gazetarit në Krime, Mykola Semena, i cili akuzohet për separatizëm, do të rifillojë më 3 prill, pas dy javësh shtyerje.

Menjëherë pasi nisi procesi, kryetari i trupit gjykues e ndaloi procesin, pas kërkesës së mbrojtjes që procesi gjyqësor të jetë më transparent.

Semena, kontribues i Radios Evropa e Lirë, po ndiqet penalisht për një artikull që ka shkruar, ku ka kritikuar aneksimin e gadishullit ukrainas të Krimesë nga Rusia. Ai aty ka shprehur mbështetje për bllokadën në territorin e Ukrainës, që e kanë bërë aktivistët ukrainas.

Semena ka thënë se fajtor dhe tha se në artikullin, për të cilin po akuzohet, nuk bëhet thirrje për të shkelur integritetin terrirorial të Rusisë.

XS
SM
MD
LG