Ndërlidhjet

Mogherini në Moskë: Sanksionet kundër Rusisë mbeten në fuqi


Shefja e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov. Moskë, 24 prill 2017.

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ndodhet në Moskë, në vizitën e parë zyrtare.

Mogherini takoi sot ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, për, siç u tha, bisedime për Ukrainën, Sirinë, Libinë, Iranin dhe marrëdhëniet dypalëshe Rusi-BE.

Pas takimit me dyer të mbyllura, Mogherini tha se BE kërkon lidhje më të mira me Rusinë, por nuk mund të pretendojë se Moska nuk e ka aneksuar Krimenë e Ukrainës dhe se sanksionet kundër saj do të mbeten në fuqi.

Vendet perëndimore kanë sanksionuar Rusinë, pasi kjo e fundit ka aneksuar Krimenë në vitin 2014 dhe vazhdon të mbështesë separatistët e armatosur në lindje të Ukrainës.

Udhëheqësit e vendeve të BE-së kanë shprehur shqetësime edhe për ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet kombëtare.

BE dhe Moska janë po ashtu në mosmarrëveshje të thella për shkak të mbështetjes që i jep Kremlini presidentit sirian, Bashar al-Assad, në luftën e tij kundër rebelëve anti-qeveritarë.

Mogherini, e pyetur për persekutimin e dyshuar të homoseksualëve në Çeçeni, tha se Qeveria e Rusisë është përgjegjëse për mbrojtjen e të gjithë qytetarëve të saj, përfshirë edhe këtë komunitet.

XS
SM
MD
LG