Ndërlidhjet

SHBA: “Pikëllim i thellë” për vrasjen e monitoruesit amerikan


Pamje e automobilit të pjesëtarëve të misionit monitorues të OSBE-së në pjesën lindore të Ukrainës, që dje ka hasur në një minë

Departamenti amerikan i shtetit tha se ishte i “shokuar” me vrasjen e një shtetasi amerikan, që ka shërbyer në misionin monitorues të OSBE-së në zonën e konfliktit në Ukrainë dhe i ka bërë thirrje Rusisë, që ta shfrytëzoj ndikimin e saj për të lejuar hetime të plota.

Në deklaratën e publikuar mbrëmë vonë, Departamenti i shtetit ka theksuar se ishte “i shokuar dhe thellë i pikëlluar” për vdekjen e shtetasit amerikan, “kur makina e tij është qëlluar nga eksplodimi në territorin e kontrolluar nga separatistët”.

Misioni monitorues i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), mbrëmë ka njoftuar se makina e anëtarëve të misionit të saj vëzhgues në pjesën lindore të Ukrainës, ka hasur në minë dhe pos vrasjes së njërit pjesëtar, dy të tjerë janë plagosur.

Emri i amerikanit të vrarë është Joseph Stone, ka njoftuar sot OSBE-ja. Dy vëzhgueesit e tjerë që janë plagosur – një femër gjermane dhe një mashkull nga Çekia, janë liruar nga një spital në Luhansk dhe janë transferuar në Kiev.

Nga konflikti i armatosur në pjesën lindore të Ukrainës, ndërmjet forcave qeveritare dhe kryengritësve të mbështetur nga Rusia, prej prillit të vitit 2014, janë vrarë më se 9,900 vetë.

XS
SM
MD
LG