Ndërlidhjet

Siri: Dhjetëra të vrarë nga sulmet në zonat e kontrolluara nga IS-i


Siri, foto arkiv

Të paktën 23 persona janë vrarë nga sulmet ajrore në zonat e kontrolluara nga grupi militant Shteti Islamik, në afërsi të kufirit mes Sirisë dhe Irakut, ka thënë grupi monitorues.

Sulmet besohet e janë kryer nga koalicioni që udhëheq SHBA-ja, dhe kanë pasur për cak rajonin e al-Bu Kamal në provicën Deir al-Zour, në lindje të Sirisë, ka thënë Vëzhguesi sirian për të Drejtat e Njeriut.

Kjo organizatë ka thënë se tri sulme ajrore janë kryer në al-Hajana në Deri al-Zour, duke shtuar se nga sulmet ajrore dhjetëra persona të tjerë janë plagosur.

XS
SM
MD
LG