Ndërlidhjet

BE bën thirrje që të mbahen zgjedhje në Venezuelë


Protestat në Venezuelë

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian, i kanë bërë thirrje autoriteteve në Venezuelë, që të mbajnë zgjedhje dhe të lirojnë të burgosurit politikë, pas 6 javësh protestash kundër presidentit Nicolas Maduro, ku janë vrarë dhjetëra persona.

Ministrat e BE-së kanë thënë se pas përpjekjeve 10 mujore për të zgjidhur krizën, tani zgjedhjet janë rrugëdalja e vetme.

“Dhuna dhe përdorimi i forcës nuk zgjidhin krizat”, thuhet në deklaratën e ministrave.

Të paktën 39 persona kanë vdekur që prej se protestat në Venezuelë nisën në muajin prill. Në mesin e të vrarëve ka protestues, mbështetës të qeverisë dhe forca të sigurisë. Qindra persona të tjerë janë arrestuar.

Bashkimi Evropian bën thirrje “për krijimin e një kalendari zgjedhor në mënyrë që njerëzit të shprehin vullnetin e tyre përmes rrugës diplomatike”, thuhet në deklaratën e ministrave të BE-së.

Aty po ashtu bëhet thirrje që të “lirohen kundërshtarët politikë”, pasi presidenti Maduro ka arrestuar figurat udhëheqëse të opozitës.

Rreth 600,000 qytetarë evropianë jetojnë në Venezuelë.

XS
SM
MD
LG