Ndërlidhjet

Bahrejn: Pesë të vrarë dhe qindra të arrestuar nga ndërhyrja e policisë


Pamje nga një protestë e mëparshme në Diraz të Bahrejnit

Së paku pesë vetë janë vrarë dhe qindra vetë janë arrestuar, pasi policia ka ndërhyrë në një protestë në mbështetje të një kleriku të lartë shiitë, ka njoftuar Ministria e brendshme e këtij vendi.

Kjo mbretëri sundohet nga sunitët.

Policia tha se i ka arrestuar 286 vetë në protestën në Diraz, afër kryeqytetit Manama, derisa ata demonstronin afër shtëpisë së klerikut, Isa Qassim, lider shpirtëror i shumicës shiite në Bahrejn.

Sipas ministrisë, disa të dënuar, që kishin ikur nga burgu në Jau, ishin në mesin e njerëzve të arrestuar në protestë dhe ka vlerësuar se disa persona “jashtëligjit” kishin pasur granata dore dhe thika.

“Grupet për të drejtat e njeriut e kanë dënuar këtë goditje kundër protestuesve paqësorë.

Ministri i jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif, këtë veprim të autoriteteve të Bahrejnit, e ka cilësuar si “rezultatin e parë konkret” të asaj që ai e ka përshkruar si “dhënie e komoditetit për despotët”, nga ana e presidentit amerikan, Donald Trump, para dy ditësh në Arabinë Saudite, që ishte referencë për samitin e liderëve të disa vendeve kryesore myslimane, në të cilin ka marrë pjesë zoti Trump.

XS
SM
MD
LG