Ndërlidhjet

K. Veriore: Po zhvillohet një tip i ri i armatimit kundërajror


Pamje nga testi i raketës balistike në Korenë Veriore më 22 të këtij muaji

Mediat shtetërore në Korenë Veriore kanë raportuar se lideri i këtij vendi, Kim Jong Un, e ka mbikëqyr testin e një sistemi të ri të armatimit kundërajror, ka urdhëruar prodhimin e tij masiv dhe vendosjen e tij në gjithë vendin.

Agjencia e lajmeve e Koresë Veriore, KCNA, raportoi sot se zoti Kim “e ka shikuar testin e tipit të ri të sistemit të armatimit kundër aeroplanëve”.

Kohëve të fundit Koreja Veriore i ka kryer dy teste atomike dhe dhjetëra lansime të raketave balistike, derisa përpiqet ta zhvilloj një raketë të aftë të bartë kokë atomike deri në tokën e Shteteve të Bashkuara.

Programi atomik dhe testet raketore janë të ndaluara nga Kombet e Bashkuara, por Pheniani ka thënë se ato janë të domosdoshme për ta kundërshtuar agresionin amerikan.

Shtetet e Bashkuara e kanë hedhur poshtë çfarëdo synimi për ta sulmuar Korenë Veriore.

XS
SM
MD
LG