Ndërlidhjet

Rudd: Rrjeti i sulmit me bombë në Mançester – potencialisht ende në liri


Sekretarja e brendshme britanike Amber Rudd

Anëtarët e rrjetit të sulmuesit vetëvrasës me bombë në Mançester, Salman Abedi, mund të jenë ende në liri, ka thënë sekretarja e brendshme britanike, Amber Rudd, derisa niveli i kërcënimit për terrorizëm në këtë vend është ulur, për shkak të progresit të rëndësishëm në hetime.

Policia thotë se afro një mijë njerëz po punojnë në hetime, në përpjekje për ta gjurmuar grupin e ndihmësve të Abedit dhe për ta krijuar pamjen e lëvizjeve të tij disa ditë para sulmit të 22 majit, nga i cili janë vrarë 22 vetë.

Autoritetet thonë se e kanë arrestuar një pjesë të madhe të rrjetit që ka dorë në sulm, por policia vazhdon ta ngushtoj rrethin ndaj këtij grupi.

E pyetur sot nga rrjeti BBC nëse ndonjë anëtar i grupit është ende në liri, zonja Rudd tha “potencialisht...është një operacion që po vazhdon”.

Policia thotë se 11 vetë janë në paraburgim, përfshirë edhe vëllaun e madh të Abetit, me emrin Ismail.

XS
SM
MD
LG