Ndërlidhjet

Rusia dëbon një ligjvënës të Malit të Zi


Miodrag Vukoviq

Autoritetet ruse dëbuan sot nga Moska ligjvënësin malazez, Miodrag Vukoviq.

Vukoviq, zyrtar i lartë i Partisë Demokratike të Socialistëve, ka kaluar natën në Aeroportin Domodedovo të Moskës, në zonën tranzite, përpara se të dëbohej.

Policia kufitare e Rusisë e ka ndaluar atë dhe i ka kumtuar se është “person non-grata”.

Vukoviq ka pasur destinacion - përmes Moskës - Minskun.

Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi, Ivan Brajoviq, tha se sjellja e rusëve ndaj Vukoviqit është “në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe praktikën diplomatike”.

Ai tha se pret kërkimfalje zyrtare nga Moska për “sjelljen e pahijshme ndaj përfaqësuesit të organit më të lartë legjislativ të Malit të Zi”.

XS
SM
MD
LG