Ndërlidhjet

Kabul: Nga eksplodimet janë vrarë disa persona


Pamje pas një eksplodimi të mëparshëm në Kabul të Afganistanit

Disa njerëz janë vrarë në tri eksplodime të sotme në Kabul, afër vendit ku bëhej ceremonia e varrimit të një viktime të përleshjeve të djeshme vdekjeprurëse ndërmjet policisë dhe protestuesve, kanë thënë dëshmitarët dhe zyrtarët e sigurisë.

Një zyrtar i Ministrisë së shëndetësisë tha se nga eksplodimet janë vrarë katër vetë.

Në një raport ku citohet një burim i paemëruar i sigurisë, thuhet se janë vrarë 12 vetë dhe janë plagosur 18 të tjerë.

Televizioni i Afganistanit, Tolo News, ka raportuar se janë vrarë së paku 18 vetë.

Dëshmitari, Abdul Wudood, i tha agjencisë AFP se eksplodimet kanë ndodhur në funeralin e personit, Salim Ezadyar, djal i jë politikani të njohur afgan, që ishte vrarë në përleshjet e djeshme.

XS
SM
MD
LG