Ndërlidhjet

Katalonja planifikon të mbajë referendum për pavarësi


Flamuri i Katalonjës

Kreu i rajonit të Katalonjës në Spanjë, Carles Puigdemont, ka thirrur mbajtjen e referendumit për pavarësi më 1 tetor.

Pyetja do të jetë: A dëshironi që Katalonja të jetë shtet i pavarur në formën e një republike?

Spanja është aktualisht monarki kushtetuese dhe Katalonja është një prej rajoneve më të pasura të saj.

Qeveria në Madrid ka thënë vazhdimisht se pavarësia e Katalonjës do të shkelte Kushtetutën.

Sondazhet tregojnë se votuesit në Katalonjë do të kundërshtonin pavarësinë, megjithëse shumica favorizon mbajtjen e referendumit.

Në nëntor të vitit 2014, Katalonja ka mbajtur një referendum jodetyrues, në të cilin 80 përqind e atyre që kanë votuar, e kanë mbështetur pavarësinë.

Megjithatë, vetëm 2.3 milionë nga 6.3 milionë njerëz me të drejtë vote, kanë marrë pjesë në votim.

Nuk është e qartë ende nëse referendumi në tetor do të mbahet.

XS
SM
MD
LG