Ndërlidhjet

Kinë: 24 persona të vdekur nga shembja e dheut


Pamje nga rrëshqitja e dheut në provincën Sichuan të Kinës

Ekipet e shpëtimit në Kinë kanë vazhduar kërkimet në ditën e dytë për më shumë se 100 persona të cilët supozohet të kenë mbetur nën rrënoja, pas një rrëshqitjeje masive të dheut në provincën Sichuan.

Rreth 40 shtëpi të fshatit Xinmo, u përfshin nga shembja e cila bllokoi edhe dy kilometra të lumit.

Sipas departamentit të propagandës në Xinmo, gjatë ditës së sotme janë gjetur edhe nëntë trupa të tjerë, duke e rritur numrin e trupave të vdekur në 24, derisa 109 persona janë ende të pagjetur.

“Nuk kemi arritur të nxjerrin askënd të gjallë”, ka thënë Wu Youheng, banor i një fshati të afërm i cili ka ndihmuar ekipet e shpëtimit.

Sipas autoriteteve, shiu i rrëmbyeshëm e ka shkaktuar fatkeqësinë, duke njoftuar se reshje të reja priten në ditët në vijim.

Rrëshqitjet e dheut janë një rrezik i shpeshtë në pjesët rurale dhe malore të Kinës, veçanërisht në kohën e shirave të dendur.

Të paktën 12 persona janë vrarë në janar, pas një rrëshqitje të dheut, në një hotel në qendër të provincës Hubei.

XS
SM
MD
LG