Ndërlidhjet

Talibanët sulmojnë digën Salma në Afganistan


Pamje të digës hidroelektrike Salma në provincën e Heratit

Zyrtarët afganë kanë thënë se dhjetë pjestarë të forcave të sigurimit janë vrarë nga militantët talibanë, gjatë një sulmi në digën Salma, në Afganistan.

Zëdhënësi i guvernatorit të Heratit, Farhad Jailani, ka thënë se gjatë sulmit katër policë janë lënduar dhe katër militantë janë vrarë në provincën Herat.

Kjo digë është duke u ruajtur me shumë kujdes pasi e njejta ka qenë objektiv i sulmeve talibane edhe në të kaluarën.

Aktualisht diga hidroelektrike në këtë provincë është duke u renovuar dhe shpenzimet kapin shifrën e 300 milionë dollarëve.

XS
SM
MD
LG