Ndërlidhjet

Boston: Taksi i lëndoi 10 vetë; policia tha se sulmi nuk ishte i qëllimshëm


Pamje e një pjese të Bostonit

Policia në Masaçusets të Shteteve të Bashkuara thotë se 10 vetë janë lënduar pasi një shofer taksie me makinën e tij u përplas në turmën e njerëzve afër aeroportit kryesor të Bostonit, por se nuk ka shenja se përplasja ishte e qëllimshme.

Policia shtetërore në Masaçusets ka njoftuar se përplasja e taksisë në njerëz afër aeroportit Logan, ka ndodhur dje pasidte sipas kohës lokale.

Autoritetet po zhvillojnë hetime për këtë incident, ndërsa shoferi 56 vjeçar po intervistohet nga policia.

“Në këtë pikë preliminare në hetim, nuk ka informacion që sugjeron se përplasja ishte e qëllimshme”, thuhet në kumtesën e policisë.

Disa vende evropiane janë goditur nga sulmet vdekjeprurëse gjatë disa muajve të kaluar me ç’rast sulmuesit i drejtonin automobilat drejt turmës së njerëzve.

Grupi esktremist, Shteti Islamik, e pat marrë përgjegjësinë për sulme të këtilla në Nicë të Francës, në Berlin të Gjermanisë dhe në Londër të Britanisë.

XS
SM
MD
LG