Ndërlidhjet

SHBA: Testohet mbrojtja raketore në Alaskë për shkak të kërcënimit verikorean


Pamje nga lansimi i një rakete të sistemit antibalistik THAAD

Agjencia e mbrojtjes raketore e Shteteve të Bashkuara ka njoftuar mbrëmë se brenda disa ditësh do ta testojë sistemin e sofistikuar antibalistik raketor, pasi Koreja Veriore, këtë javë, e ka lansuar një raketë, që duket se mund të jetë e aftë ta sulmoj Alaskën.

Sistemi amerikan, THAAD, që do të testohet, është i paraparë që t’i interceptojë dhe shkatërrojë raketat balistike me rreze të shkurtër, të mesme dhe të avancuara të veprimit.

Ky test do të zhvillohet “në fillim të korrikut” në një kompleks të ishullit Kodiak në Akaskë, ka thënë kjo agjenci amerikane.

XS
SM
MD
LG