Ndërlidhjet

Gazetarët dalin para gjyqit në Turqi


Selia e gazetës Cumhuriyet

Punëtorët e gazetës opozitare turke, Cumhuriyet, përkatësisht 17 prej tyre, do të dalin sot në gjyq, pas disa muajve që kanë kaluar në paraburgim.

Shumica e të dyshuarve ishin ndaluar në tetor të vitit 2016, periudhë në të cilën Turqia ishte në gjendje të jashtëzakonshme.

Gjendja e jashtëzakonshme në Turqi është shpallur pas tentimeve të dështuara për grushtshtet në korrikun e vitit të kaluar.

Autoritetet e fajësojnë klerikun Fethullah Gulen për këtë çështje.

Gjykimi i gazetarëve dhe menaxherëve të gazetës Cumhuriyet, kanë rritur shqetësimet për lirinë e shtypit nën regjimin e presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Të pandehurit mund të dënohen deri me 43 vite burgim.

Punëtorët e gazetës Cumhuriyet akuzohen për publikim të sekreteve shtetërore dhe bashkëpunim me Gulenin.

Përmes një deklarate të përbashkët, grupet që mbrojnë lirinë e shtypit kanë thënë se “rasti i punëtorëve të gazetës Cumhuriyet ka për qëllim heshtjen e një prej zërave të paktë opozitarë në vend”.

Sipas grupit për mbrojtjen e lirisë së shtypit, P24, aktualisht në Turqi janë 166 gazetarë të burgosur, shumica e të cilëve të arrestuar në kohën e gjendjes së jashtëzakonshme në këtë vend.

Mirëpo Erdogan ka insistuar këtë muaj se janë vetëm “ dy gazetarë të vërtetë” mbrapa grilave në Turqi.

XS
SM
MD
LG