Ndërlidhjet

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-së voton për sanksionet kundër Rusisë


Uashington

Dhoma e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara pritet të votojë sot një ligj, i cili godet me sanksione të reja Rusinë, Iranin dhe Korenë e Veriut.

Masa dypartiake, e dakorduar në fundjavë, synon të ndëshkojë Rusinë për aneksimin e Krimesë në vitin 2014 dhe për ndërhyrjen e dyshuar të saj në zgjedhjet presidenciale në SHBA, më 2016.

Rusia mohon ndërhyrjen në zgjedhjet e SHBA-së dhe presidenti amerikan, Donald Trump, mohon se zyrtarët e tij kanë bashkëpunuar me Moskën.

Të hënën, Rusia dhe Bashkimi Evropian kanë shprehur shqetësim për sanksionet e propozuara nga SHBA-ja, duke thënë se ato mund të prekin projektet e përbashkëta të energjisë.

XS
SM
MD
LG