Ndërlidhjet

Rusia e kritikon legjislacionin për sanksionet amerikane


Sergei Ryabkov

Zyrtarët e Rusisë dhe ligjvënësit e kanë kritikuar ashpër legjislacionin e miratuar në Dhomën Përfaqësuese të Shteteve të Bashkuara, me të cilin imponohen sanksione të reja kundër Moskës dhe vështirësohet lehtësimi eventual i tyre nga ana e presidentit amerikan, Donald Trump.

Zëvendësministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov, tha sot se ky legjislacion është “hap kah shkatërrimi i perspektivës për normalizim të raporteve” ndërmjet Uashintonit dhe Moskës.

“Ne kemi thënë disa herë se këto aksione nuk do të kalojnë pa përgjigje”, e ka cituar agjencia shtetërore ruse e lajmeve, TASS, zëvendësministrin Ryabkov, i cili konsiderohet se është personi kryesor për raportet e Rusisë me Shtetet e Bashkuara.

XS
SM
MD
LG