Ndërlidhjet

Pensionohet Klitschko, ish kampioni i boksit


Wladimir Klitschko

Ish kampioni botëror i boksit, Wladimir Klitschko, ka njoftuar se do të pensionohet në moshën 41 vjeçare.

“Nuk e kam menduar kurrë që do të kem karrierë kaq të gjatë dhe të sukseshme, ju falenderoj të gjithëve nga thellësia e zemrës”, u ka thënë Klitschko, mbështetësve të tij, përmes një deklarate.

Vendimi i tij ka ardhur pasi ukrainasi i lindur në Kazakistan, ishte nokautuar në raundin e 11-të gjatë muajit prill, nga kampioni aktual i boksit, britanezi, 27 vjeçar, Anthony Joshua.

“Si një bokser amator dhe më pas profesionist, unë kam arritur të gjitha që i kam ëndërruar, tani dua të fillojë një karrierë të dytë”, ka thënë tutje Klitschko.

Klitschko, i njohur edhe me nofkën Dr. Steelhammer, gjatë karrierës së tij ka fituar 64 beteja, duke përfshirë dy here titullin e kampionit botëror.

Karriera e tij profesionale ka filluar pasi ka fituar medaljen e artë në Lojërat Olimpike në vitit 1996 në Atlanta.

XS
SM
MD
LG