Ndërlidhjet

Uragani Maria ka lënë shkatërrime në Karaibe


Pamje nga dëmtimet e shkaktuara nga uragani i mëparshëm Irma

Ishulli Dominika në Karaibe ka pësuar dëme të rënda nga uragani Maria, ka thënë kryeministri i këtij ishulli, Roosevelt Skerrit.

“Raportet e para tregojnë për shkatërrime të gjëra”, ka shkruar Skerrit sot në rrjetin Facebook, dhe ka shpjeguar se kulmet janë dëmtuar në shumë shtëpi, përfshirë edhe rezidencën e tij.

Uragani Maria ishte klasifikuar në kategorinë 5, derisa e kishte goditur Dominikën, mbrëmë vonë. Janë mbyllur aeroporti dhe portet detare në këtë ishull.

Ky rajon aktualisht, po ripëtrihet nga uragani, Irma, nga i cili janë vrarë dhjetëra vetë në Karaibe dhe në shtetet Florida dhe Gjeorgjia të Shteteve të Bashkuara, më herët këtë muaj.

Veçanërisht, fuqishëm janë goditur Barbuda dhe Shën Martin në Karaibe.

XS
SM
MD
LG