Ndërlidhjet

Avioni rus sulmon forcat siriane të mbështetura nga SHBA-ja


Foto nga arkivi

Forcat ushtarake siriane të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara kanë thënë se avionët luftarakë rus kanë sulmuar provincën Deri al- Zour të hënën, afër fushës së gazit që ata e kishin rimarrë nga grupi ekstremist, Shteti Islamik në ditët e fundit.

Forcat Demokratike Siriane (SDF), aleancë kurde dhe arabe kanë thënë se sulmi ka vrarë një ushtar dhe ka lënduar dy të tjerë.

Nuk ka pasur reagime të menjëhershme nga Moska.

Rusia dhe SHBA-ja mbështesin ofenziva të ndara kundër grupit ekstremist, Shteti Islamik, në lindje të Sirisë.

XS
SM
MD
LG