Ndërlidhjet

Partia e Gjelbërt në Gjermani: Ndryshimet klimatike prioritet në bisedimet për koalicion


Kandidatët e Partisë së Gjelbërt në Gjermani, Katrin Goering- Eckardt dhe Cem Ozdemir.

Partia e Gjelbërt në Gjermani, ka thënë se ndër kushtet kryesore për t’u bërë pjesë e koalicionit qeveritar do të jetë përmbushja e obligimeve ndaj marrëveshjes klimatike të Parisit.

Cem Ozdemir, bashkë lideri i partisë së Gjerlbërt, ka thënë në një konferencë për media se partia e tij, në bisedimet për koalicion me Angela Merkel, do të fokusohet në ndryshimet klimatike, drejtësinë Evropiane dhe atë sociale.

Duke u drejtuar kah liberalët, Demokratët e Lirë, të cilët kishin zhvilluar fushatë kundër integrimit Evropian, Ozdemir tha se Evropa do t’i zgjidhë problemet vetëm me politikat e ashpra që ka.

XS
SM
MD
LG