Ndërlidhjet

Kameruni dëbon 100 mijë refugjatë nigerianë


Foto nga arkivi

Kameruni ka thyer ligjin ndërkombëtarë, duke dëbuar me forcë së paku 100 mijë Nigerianë që kishin ikur nga regjimi i Boko Haram-it, raporton Human Rights Watch.

Ministri i komunikimeve të Kamerunit, ka mohuar komentet nga raporti ku thuhet se ushtria po dëbon refugjatët dhe po torturon ata.

Human Rights Watch ka thënë se ky dëbim përbën riatdhesimin më të madh ilegal që kemi parë në vitet e fundit.

Kjo është një “shkelje flagrante” e ligjit botërorë dhe të Kamerunit.

Forcat e Boko Haram-it kanë vrarë qindra mijëra vetë në luftën e tyre në juglindje të Nigerisë.

XS
SM
MD
LG