Ndërlidhjet

Kryeministri i Japonisë shpërndan parlamentin


Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe.

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, shpërndau Dhomën e Ulët të Parlamentit, përpara zgjedhjeve të parakohshme.

Zgjedhjet, të shpallura të hënën, një vit para kohe, do të mbahen më 22 tetor.

Abe kërkon mandat të ri në kohën e krizës së vazhdueshme bërthamore të Korsë së Veriut.

Ai po ashtu pritet të përfitojë nga vlerësimet e fuqishme për të dhe nga një opozitë në rrëmujë.

Abe është bërë kryeministër në vitin 2012, ndërsa Partia e tij Liberal-Demokrate udhëheq koalicionin qeverisës.

XS
SM
MD
LG