Ndërlidhjet

Armëpushim në mes të ushtrisë irakiane dhe forcave kurde


Ilustrim -- Forcat kurde, Peshmerga, në Irak.

Forcat irakiane dhe ato kurde, Peshmerga, kanë arritur një marrëveshje për t'i dhënë fund luftimeve në Irakun jugor, kanë thënë zyrtarë të mediave të koalicionit të mbështetura nga Shtetet e Bashkuara.

Një zëdhënës i koalicionit në Bagdad ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters, se marrëveshja për armëpushim vlenë për të gjitha frontet e luftës.

Forcat qeveritare të Irakut kishin nisur një ofenzivë më 16 tetor, si përgjegjie ndaj referendumit për pavarësia nga rajoni i Kurdistanit.

Ofenziva synonte të mposhte terroristët, të shpallur si të tillë nga qeveria qendrore e Irakut.

Provinca ku ishin zhvilluar luftimet, në Kirkukut tash është nën kontroll të forcave irakiane.

XS
SM
MD
LG