Ndërlidhjet

Saakashvilli në grevë urie


Politikani opozitar ukranias, dhe ish presidenti i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvilli

Politikani opozitar ukranias, dhe ish presidenti i Gjeorgjisë, Mikheil Saakashvilli është në grevë urie, u ka thënë gazetarëve, avokati i tij, Ruslan Chornolutskiy.

Përmes një letre ai ka treguar se Saakashvili u ka bërë thirrje mbështetësve të tij të protestojnë në Kiev më 10 dhjetor dhe të kërkojnë shkarkimin e presidentit Petro Poroshenko.

Zyrtarët ukrainas e kanë akuzuar Saakashvilin për mbështetjen e një “grupi kriminal” të dyshuar, që është udhëhequr nga ish presidenti, Viktor Yanukoych, i cili ka ikur në Rusi më 2014.

Saakashvili i ka hedhur poshtë akuzat.

Ai është arrestuar në kryeqytetin e Ukrainës, në orët e vona të së premtes, derisa qindra përkrahës kanë demostruar duke kërkuar lirimin e tij.

Të afërm të Saakashvilit i kanë thënë Radios Evropa e Lirë, se ai është arrestuar në apartametin e një shoku, tek i cili kishte shkuar në vizitë.

XS
SM
MD
LG