Ndërlidhjet

Çeki: Shumica e viktimave nga shpërthimi në uzinën kimike janë nga Rumania


Pamje pas shpërthimit në një uzinë kimike në Çeki

Pesë nga gjashtë personat e vrarë në shpërthimin në një uzinë kimike në Çeki janë nga Rumania, ka njoftuar Ministria e Jashtme në Bukuresht.

“Numri i shtetasve rumunë të vrarë në këtë tragjedi është rritur në pesë”, ka thënë kjo Ministri.

Incidenti ka ndodhur më 22 mars në qytetin Kralupy-nad-Vltavou, 30 kilometra në veri të Pragës.

Kombësia e viktimës së gjashtë ende nuk është bërë publike.

Ndërkaq, dy persona janë dërguar në spital dhe raportohet se njëri prej tyre ka “lëndime të rënda në fytyrë”, ndërkaq i lënduari i dytë ka plagë të shkaktuara nga djegia.

Uzina kimike ishte pjesë e një kompleksi të grupit kimik çek Unipetrol.

Shpërthimi ndodhi teksa po pastroheshin rezervuarët, kanë njoftuar shërbimet e emergjencës.

Tashmë kanë nisur hetimet lidhur me këtë shpërthim.

XS
SM
MD
LG